پیمان خواجوی شیمی

رزومه و رنکینک استاد پیمان خواجوی

رزومه و نمونه تدریس دکتر پیمان خواجوی مجد مدرس یک شیمی ایران در کارنامه خرد

جهت مشاهده نمونه تدریس ریاضی استاد پیمان خواجوی مجد  در موسسه کارنامه خرد روی لینک زیر  کلیک نمایید:

مشاهده نمونه تدریس شیمی استاد پیمان خواجوی (اینجا کلیک کنید)

 

مشاهده طرح درس شیمی استاد پیمان خواجوی (اینجا کلیک کنید)

پیمان خواجوی

 

رزومه و رنکینک استاد پیمان خواجوی

مدرک تحصیلی و سابقه تدریس:

استاد پیمان خواجوی دارای مدرک دکترای شیمی محض و کارشناسی ارشد شیمی دارویی با بیش از 20 سال سابقه تدریس میباشند

تالیفات :
استاد پیمان خواجوی مولف کتابهای شیمی قلمچی و مولف شیمی دور دنیا در موسسه گاج و کتاب شیمی موسسه فکور و و کتاب شیمی موسسه منشور دانش، علوی و مولف فلش کارتهای شیمی  قلمچی میباشند

سوابق به عنوان طراح و گزینشگر سوالات کنکوری:

استاد پیمان خواجوی  طراح آزمونهای قلمچی  و مسوول درس شیمی آزمونهای قلمچی   و مدیر دپارتمان شیمی در موسسه فکور و موسسه خرد در سنوات پیش بوده اند

رنکینگ استاد پیمان خواجوی در بین اساتید شیمی ایران:

استاد پیمان خواجوی در نظرسنجی های سنوات اخیر و با تغییر نظام آموزشی با جهشی خیره کننده  به رنکینگ شماره یک دبیران شیمی ایران صعود کرده اند

سوابق تدریس در مدارس برتر:

استاد پیمان خواجوی مدرس شیمی در دبیرستانهای برتر تهران همانند فرزانگان  علامه حلی  علامه طباطبایی، سلام ، ابوعلی سینا، علوی، آبسال، دکتر حسابی، اندیشه فکور بوده و استاد پروازی به شهرهای اصفهان و مشهد و شیراز و تبریز و همدان و… بوده اند

روش تدریس:

روش و متد تدریس دکتر پیمان خواجوی بر اساس متد جرج پولیا بوده و مبتنی بر آموزش از طریق حل تست و مساله است،یعنی ابتدا نکات از صفر تا صد تدریس میشود و در ادامه سوالات و تست های فراوان برای شما حل میشود

اصول مطالعه درس شیمی از زبان استاد پیمان خواجوی مدرس شیمی

 

پیمان خواجوی شیمی

استاد پیمان خواجوی

پیمان خواجوی شیمی : یادگیری شیمی زمان می برد!

همانطور که برای تمرین ورزشی یا یادگیری یک زبان خارجی نیاز دارید ، برای تمرین شیمی نیز باید زمان بگذارید . ما از شما انتظار نداریم که همه چیز را فوراً دریافت کنید. در واقع برخی از بهترین دانش‌آموزان در این دوره‌ها باید قبل از اینکه واقعاً همه چیز را بفهمند، با مطالب دست و پنجه نرم می‌کردند. مطمئن شوید که زمان کافی برای مرور مطالب درسی و تمرین حل مسئله به طور منظم اختصاص داده اید.

دلیلی وجود دارد که این دوره‌ها مطالعه مستقیم نیستند: همه بخش‌ها – مشکلات تمرین، خواندن، سخنرانی، بخش، آزمایشگاه، ساعات اداری، مطالعه به تنهایی یا با دوستان، تدریس خصوصی – زمانی که از آنها با هم استفاده می‌کنید بهترین کار را دارند.

پیمان خواجوی شیمی : مشکلات تمرینی را عمیقا بررسی کنید.

صرفاً انجام بسیاری از مسائل تمرینی لزوماً شما را به حلال مشکل بهتری تبدیل نمی کند. شما هرگز مشکل امتحانی را نخواهید دید که دقیقاً شبیه یک مشکل تمرینی باشد، بنابراین انجام هر مشکل ممکن استراتژی خوبی نیست. درعوض، وقتی یک مشکل تمرینی را که به شما ارائه کرده‌ایم حل می‌کنید، مطمئن شوید که می‌توانید توضیح دهید که چرا و چه زمانی هر مرحله را در راه حل خود بردارید. بتواند توضیح دهد

چرا برخی اطلاعات برای شما مفید است

چرا ممکن است یک قطعه اطلاعات غیر ضروری باشد

چه تبدیل هایی باید انجام دهید تا بتوانید از اطلاعات به درستی استفاده کنید

چرا از یک فرمول خاص استفاده می کنید

چگونه می توانید یک فرمول را برای یافتن یک پارامتر جدید مرتب کنید

چرا باید یک واکنش خاص را در نظر بگیرید

چه زمانی می‌توانید فرضیاتی را که می‌کنید بسازید

درک چه ساختارهایی مفید است

افتادن در دام خواندن کلید راه حل و فکر کردن به آن آسان است. اما تا زمانی که نتوانید هر مرحله را با بیش از یک عبارت «فقط به خاطر» توجیه کنید، اعمال این مهارت ها برای مشکل دیگری دشوار خواهد بود.

اگر قبلاً قبل از سخنرانی با سرعت خود مقدمه ای با مطالب داشته اید ، می توانید از زمان سخنرانی به طور مؤثرتری برای تقویت و تمرین این مفاهیم استفاده کنید. هرچه تعداد دفعات بیشتری مطالب را بشنوید و تمرین کنید (مثلاً مجموعه های مسئله، سخنرانی، بخش، زمان مطالعه…)، آسان تر می شود.

بخش‌های آزمایشگاه واقعاً مهم هستند.

بخش ها برای برجسته کردن و راهنمایی شما از طریق مفاهیم و پدیده های شیمیایی مهم ساخته شده اند. اطمینان حاصل کنید که می توانید مفاهیم اصلی هر بخش را قبل از امتحان بعدی اعمال کنید. یک راه خوب برای اینکه ببینید آیا مفاهیم را به جای به خاطر سپردن آنها به کار می برید این است که بررسی کنید که آیا می توانید چرایی را در هر مرحله ای که در یک مشکل انجام می دهید توضیح دهید. همچنین مطمئن شوید که هر گونه مشکل تمرین اضافی ارائه شده در بخش و روی نوشته های آزمایشگاهی را تمام کنید.

پیمان خواجوی شیمی : سوال های زیادی بپرسید!

دانشمندان سوال می پرسند – همیشه! مخصوصا چرا! مربیان همیشه از زمانی که دانش آموزان سؤال می پرسند قدردانی می کنند زیرا نشان می دهد که آنها به مطالب گوش می دهند و واقعاً به مطالب فکر می کنند.

بپرسید “این واقعاً به چه معناست؟” در هر بخش در حالی که فصل را می خوانید.

زمانی که تصمیم می گیرید مشکلی چه می پرسد و چگونه آن را حل کنید، «چرا» را بپرسید.

درباره مطالب سخنرانی و بخش سؤال بپرسید. اگر به تنهایی مطالب را مرور می کنید، این سوالات را بنویسید . اگر بتوانید به تنهایی به آنها پاسخ دهید، عالی است! اگر گیر کرده اید، آنها را با خود به ساعات اداری یا یک گروه مطالعه ببرید. سپس فراموش نخواهید کرد و مطمئن خواهید شد که درک کامل تری از همه چیز به دست خواهید آورد.

وقتی بیدار هستید شیمی بخوانید!

همه ما تمایل داریم چیزهای دشوار را به تعویق بیندازیم، اما این بدان معناست که ممکن است در پایان روز زمانی که از قبل فرسوده شده اید و آنقدر خسته هستید که نمی توانید خوب فکر کنید، به مطالعه شیمی بپردازید. و اگر هرگز تمرین نکنید، هرگز آسان تر نخواهد شد!

درعوض، سعی کنید هر روز زمانی را اختصاص دهید که می دانید هوشیار و آماده حرکت خواهید بود. لازم نیست زمان زیادی باشد، اما به این ترتیب حداقل زمان با کیفیتی برای پیوند با شیمی خود خواهید داشت.

پیمان خواجوی شیمی : کارآمدتر مطالعه کنید – نه فقط بیشتر!

یکی از اولین گام‌ها برای دستیابی به یک استراتژی مطالعه کارآمد این است که ارزیابی کنید – در تمام کارهایی که برای مطالعه انجام می‌دهید – به نظر می‌رسد چه چیزی بیشترین کمک را به شما می‌کند؟ چه چیزی بیشترین اعتماد به نفس را به شما داد؟ اگر مواردی وجود دارد که از قبل با آنها راحت هستید، شاید زمان کمتری را برای مرور آن‌ها و زمان بیشتری را صرف مفاهیمی کنید که هنوز چالش برانگیز هستند.

برای ارزیابی اینکه در کدام قسمت امتحانات با مشکل مواجه هستید، کمی وقت بگذارید. وقتی امتحان برگشتید، تمام مشکلاتی که از دست داده اید را دوباره امتحان کنید (قبل از اینکه راه حل ها را ببینید). آیا در طول امتحان از آن چیزی که انجام دادید دورتر می شوید؟ آیا واقعاً می توانید آنها را با زمان بیشتری یا در محیطی با استرس کمتر به پایان برسانید؟ آیا در مفاهیم یا تعاریف گیر کرده اید؟ در ریاضی؟ در شروع مشکل؟

تشریح امتحان به شما کمک می کند شکاف های مفهومی را که برای یادگیری مجدد نیاز دارید در مقابل خطاهایی که ممکن است ناشی از استرس امتحان یا اشتباه خواندن یک سوال باشد را شناسایی کنید.

اگر بتوانید تشخیص دهید که کجا/چگونه با امتحان دست و پنجه نرم می‌کنید، می‌توانید به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از زمان مطالعه‌تان استفاده بهتری کنید تا برای امتحان بعدی آماده شوید. نکات سریع و مفیدی در مورد امتحان، یادداشت برداری، استراتژی های مطالعه و غیره دارد که ممکن است به شما کمک کند تا در مورد اینکه چگونه می خواهید زمان مطالعه خود را کارآمدتر سازماندهی کنید فکر کنید.

به عنوان مثال، زمانی که فصل یا یادداشت های سخنرانی را می خوانید، در حین رفتن دائماً سؤالاتی را برای خود بپرسید و پاسخ دهید. این وب سایت چند استراتژی خوب برای انجام این کار دارد (به pdf “کارآمدی خواندن” یا سیستم یادداشت برداری کرنل مراجعه کنید) که ممکن است به شما کمک کند تا در مطالعه عمیق تر شوید و به شما کمک کند روابط بین مفاهیم جدید را ببینید. همچنین ممکن است به شما کمک کند یادداشت های خواندن یا سخنرانی خود را به روشی مفیدتر ساختار دهید.

همچنین می‌توانید یک جلسه مربیگری آکادمیک شخصی با آدینا گلیکمن ترتیب دهید تا در مورد استراتژی‌های مطالعه خاص‌تری برای شما فکر کند

در حین خواندن یا حل مشکلات، فهرستی از سؤالات در حال اجرا داشته باشید. اگر نمی توانید مرحله خاصی را در یک راه حل توجیه کنید، این یک سوال عالی برای ساعات اداری است. اگر دانش‌آموزان با سؤالاتی درباره چیزهایی که نمی‌فهمند آماده باشند، اغلب اوقات بیشتر از ساعات اداری استفاده می‌کنند.

پیمان خواجوی شیمی : از یک گروه مطالعه استفاده کنید!

بسیاری از تحقیقات به ما می گوید که دانش آموزانی که به طور منظم در گروه های مطالعه شرکت می کنند در نهایت نمرات بالاتری کسب می کنند.

هنگام مطالعه با همکلاسی ها، از این فرصت برای توضیح و بحث درباره مفاهیم یا راهبردهای حل مسئله با دیگران استفاده کنید.

به نظراستاد پیمان خواجوی شیمی  وقتی مجموعه‌های مشکل را با هم مرور می‌کنید، به‌جای درک نحوه برخورد با آن مشکل خاص، ببینید آیا می‌توانید راه‌های مختلفی را ارائه کنید که می‌توانستیم سؤالات دیگری درباره آن سیستم بپرسیم. آیا پارامتر دیگری وجود دارد که بتوانیم از شما بخواهیم آن را حل کنید؟ مشکل در شرایط مختلف چگونه تغییر می کند؟ این به شما کمک می کند تا در مورد استراتژی های مختلف حل مسئله فکر کنید و تمرین کنید.

گروه مطالعه ندارید؟ در ساعات اداری، بخش، میدان، تدریس خصوصی و غیره با دانش آموزان ارتباط برقرار کنید!

شیمی آلی سه بعدی است!

متوجه خواهید شد که تقریباً تمام مهارت‌های مطالعه توسعه‌یافته در شیمی عمومی به همان اندازه در مواد آلی قابل استفاده هستند: شما هنوز باید زمان بگذارید تا مفاهیم مارینیت شوند، باید عمیقاً در مشکلات حفاری کنید و باید مراقب باشید. پرسیدن “چرا”. با این حال، در شیمی آلی، یک جزء بصری جدید وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد: به عقیده استاد پیمان خواجوی شیمی ضروری است که مولکول ها را به صورت سه بعدی (به جای خطوط و حروف دو بعدی روی کاغذ) شروع کنیم، زیرا ساختار سه بعدی تأثیر زیادی بر شیمی واقعی دارد. برای شروع تجسم این ساختارها از یک کیت مدل برای ساختن مولکول ها هر بار که شیمی آلی انجام می دهید (خواندن، تمرین مسائل و غیره) استفاده کنید. کیت مدل را به بخش بیاورید.مدل‌های شما ویژگی‌های مهم مولکول‌ها را نشان می‌دهند، مانند روابط فضایی بین اتم‌های مختلف، یا اینکه چگونه یک پیوند می‌تواند به راحتی بچرخد. کیت مدل را همیشه روی خود نگه دارید و از آن استفاده کنید!

به عقیده استاد پیمان خواجوی مدرس شیمی  مهمتر از همه، ادامه تلاش!! هر کس با سرعت های مختلف و به روش های مختلف یاد می گیرد. در اینجا منابع زیادی برای شما وجود دارد زیرا می دانیم که می توانید با ابزارهای مناسب این کار را انجام دهید. اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، فقط بپرسید – با یکی از TA، معلمان یا اساتید دوره ملاقات کنید. همه ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا موفق شوید !

 

روش مطالعه شیمی از زبان رتبه های برتر کنکور

همان طور که می‌دانید برای مطالعه‌ی درس‌ مهمی مانند شیمی نیازمند روش و استراتژی هستید. یکی از عواملی که باعث موفقیت در بهبود تراز و نمره‌ی شما در این درس خواهد شد داشتن روش‌های مطالعاتی صحیح است. کشف این روش‌ها می‌تواند بر اساس تجربه و خطا بدست آید و هم‌چنین از روش مطالعه‌ی دوستان یا افراد موفق ایده گرفته شود. روش مطالعه هر کس مخصوص به خودش است اما با دانستن و آشنایی با روش مطالعه شیمی رتبه های برتر می توانید از آن ها ایده بگیرید و به روش مطالعه مطلوب خود دست پیدا کنند. در این مطلب سعی کردیم روش مطالعه شیمی رتبه های برتر را برای شما آماده کنیم تا با نحوه مطالعه آنها آشنا شوید و یک گام به سوی موفقیت در این درس بردارید.

 

فائزه قائم‌دوست رتبه‌ی ۳ کشوری کنکور ۹۴ ، درصد شیمی : ۱۰۰ درصد

به طور کلی اول متن کتاب درسی را مطالعه می کردم، مطالب حفظی را حفظ می کردم (مثلاً کتاب شیمی ۲ مفهومی- حفظی است) بعد جزوء معلم را مطالعه می کردم. کتاب های تست به این صورت هستند که غالباً ابتدا درس نامه دارند. من هم اول درس نامه را مرور می کردم بعد تست می زدم و بررسی می کردم معمولاً دور اول تست آموزشی می زدم و در تست آموزشی سؤال ها را یک تست یک تست بررسی می کردم و بعد در دفعات بعدی به صورت امتحانی تست می‌زدم یعنی ۵۰ تست را یک‌جا حل می‌کردم. اگر کسی بدون مطالعه و تسلط در کتاب درسی سراغ تست برود کار بیهوده ای کرده است و در سؤالات تستی ای که از نکات ظریف هستند گیج خواهد شد. من روی مفاهیم کتاب درسی مسلط بودم. برخی از نکات مهم را در همان کتاب درسی یادداشت می کردم و در حاشیه‌ی کتاب های شیمی می نوشتم و در هنگام مرور هم اول کتاب درسی و نوشته های خودم را مرور می کردم و بعد تست های نشان دار خودم را کار می کردم.

 

محمد اکبری مقدم رتبه ۴۰ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۵ از مشهد، درصد شیمی: ۱۰۰ درصد

اول کتاب درسی را می‌خواندم و بعد تست می‌زدم. وقتی تست می‌زدم هم نکاتی که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم آن‌هایی که توانسته بودم پاسخ دهم اما به نظرم سوالات و نکات مهم و خوبی بودند را یادداشت می‌کردم و بعدا مجددا مرور می‌کردم. برای محاسبات باید ریاضی قوی باشد وگرنه مشکل خاصی وجود ندارد. به طور کل باید اینقدر تمرین می‌کردم و تسلطم زیاد می‌شد که با دیدن یک تست روش حل آن بلافاصله در ذهنم بیاید و هم‌چنین واکنش سوال را کاملا حفظ باشم و وقت برای این بخش‌ها تلف نشود. به طور کل تمرین زیاد تنها راه آسان شدن اینگونه سوالات بود و باعث افزایش سرعت در این تست‌ها می‌شد. نکته دیگر این‌که در آزمون زمان هر درس تنها به خود همان درس اختصاص داده شود. البته من چون داوطلب تجربی بودم مجموعا یک ساعت و نیم به دروس زیست و شیمی اختصاص می‌دادم و با شیمی شروع می‌کردم،‌ سپس سراغ ریاضی و فیزیک می‌رفتم.

 

پوریا مسکنی رتبه‌ی ۱۰۱ منطقه ۲ کنکور ۹۴ ، درصد شیمی: ۸۹ درصد

ابتدا کتاب را مطالعه می‌کردم سپس درس‌نامه‌ها را می‌خواندم و خلاصه می‌کردم؛ سپس از خلاصه‌ها استفاده می‌کردم و به تست زدن می‌پرداختم در واقع پس از هر بار تست زدن خلاصه‌ها را مطالعه می‌کردم. بعد از آزمون، سوالات خوب را یادداشت می‌کردم و سعی می‌کردم از سوالات آزمون به نکته‌هایی که نوشتم اضافه کنم. ساعت مطالعه‌ی من در کل بستگی به تسلطم به آن فصل آزمون داشت ولی شیمی و زیست را بیش از بقیه‌ی دروس می‌خواندم. همواره طبق برنامه آزمون پیش می‌رفتم و سعی می‌کردم ابتدا مباحث پیش را که تازه خوانده‌ایم بخوانم سپس سراغ پایه می‌رفتم و مرور می‌کردم.

 

احمد نیک‌بخت رتبه‌ی ۲۵ منطقه‌ ۳ کنکور ۹۳ ، درصد شیمی: ۸۷ درصد

اصولا شیمی ۳ نوع سوال دارد حفظی، مفهومی و مساله

 

حفظی: من در این نوع سوال ابتدا خود متن کتاب را می‌خواندم و تمام نکات حفظی آن را حفظ و بررسی می‌کردم و سپس سوالات تالیفی و کنکور مربوط به آن را حل می‌کردم و اگر نکته‌ی خاصی بود آن را یادداشت می‌کردم مفهومی: این نوع سوال رابطه کمی با کتاب درسی دارد قسمت‌های مربوط به کتاب درسی را می‌خواندم سپس درس‌نامه‌های مختلف که کامل‌تر از کتاب درسی بود را مطالعه می‌کردم و بعد به دقت تست‌های مختلف تالیفی و کنکور را حل می‌کردم. مساله: با خواندن کتاب درسی نمی‌توان این نوع سوالات را حل کرد و بیشتر باید با حل تست و تجربه پیدا کردن در این سوالات به تسلط کافی رسید؛ با ساختن تست‌های مختلف می‌توان به تسلط بیشتر رسید.

سعیده یوسفی رتبه‌ی ۴۲ منطقه ۳ کنکور ۹۴ ، درصد شیمی: ۸۴ درصد

ابتدا کتاب درسی و جزوه‌ی دبیر را دقیق می‌خواندم و بعد از آن شروع به تست زدن آن مبحث از کتاب تست‌های مختلف می‌کردم. شروع یک مبحث و اولویت من با کتاب درسی بود و مطمئنا هر نکته‌ای که از کتاب تست‌های مختلف و آزمون‌ها به دست می‌آوردم در کتاب درسی یادداشت می‌کردم. کتاب آبی برایم به عنوان یک منبع تست استاندارد که حتما از سوال‌های آن در آزمون کانون و کنکور استفاده می‌شد به حساب می‌آمد. از خلاصه‌درس‌های سایت کانون هم استفاده می‌کردم. ابتدا درصدهای من در این درس خیلی پایین بود و برای آن زمان کم می‌آوردم اما رفته رفته با روش ضربدر و منها توانستم زمان خودم را سر آزمون مدیریت کنم. بعد از تست زدن هم فلش‌ کارت‌هایی که به عنوان خلاصه تهیه می‌کردم را مطالعه می‌کردم. سعی می‌کردم سوال‌هایی را که اشتباه زده‌ام چندین بار حل کنم تا حدالامکان سوال‌های مشابه زیادی با آن سوال حل کنم. در هر هفته میانگین ۱۲ الی ۱۴ ساعت برای مطالعه‌ی تست این درس صرف می‌کردم.

 

تگ ها: ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :

کلیه حقوق مربوط به کارنامه خرد می باشد و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است